top of page

23.COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE ENGELLİLERE YÖNELİK ALINAN ÖNLEMLER

İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile sokağa çıkma yasağı uygulandığında otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri, mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla) sokağa çıkma yasağından muaftırlar.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Otizm Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Dairesi tarafından geliştirilen “Özel Çocuklar Destek Sistemi Mobil Uygulama” ile zihinsel özel gereksinimi olan; down sendromu, zihinsel gelişim gerilikleri, öğrenme güçlükleri gibi sıkıntıları olan çocukların pandemi sürecinde yaşadıkları ek davranış sorunlarına yönelik uzman desteği sağlanmaktadır. Özel Çocuklar Destek Sistemi Mobil Uygulamasını akıllı telefonlara yükleyenler, uzaktan görüntülü görüşme yoluyla uzmanlardan ücretsiz destek alabilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı ise özel gereksinimli çocuklara, onların ailelerine ve öğretmenlere destek için "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasını geliştirmiştir. Özelim Eğitimdeyim mobil uygulamasını akıllı telefonlarına yükleyenler bu uygulamayla, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden, işitme ve görme yetersizliği, hafif, orta veya ağır derecede zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu ile öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve aileleri, geliştirilen tüm özel eğitim içerik ve uygulamalarından ücretsiz yararlanabilmektedir. Mobil uygulama bilişsel, okuma yazma, matematik, hayat bilgisi, günlük yaşam, iletişim becerileri, sosyal beceriler gibi alanlara yönelik eğitim videoları, tüm özel eğitim ders ve yardımcı kaynak kitapları, etkinlik sayfaları ve takvimi, aile bilgilendirme videoları, bu alanlara yönelik interaktif uygulamaları içermektedir.

23.1.Rapor süresi bitmiş/bitecek olan raporların sürelerinin uzatılması

Salgında vakaların arttığı dönemlerde Sağlık Bakanlığı, engelli sağlık kurul raporlarının ve ÇÖZGER raporlarının süresi bitenler için raporların geçerlilik süresini uzatabilir. Rapor süresi uzatıldığında, sosyal yardımlar ve diğer haklar devam edecektir. Ayrıca uzatılan süre içinde geçerli olan rapor ile yeni haklar için başvuru mümkün olacaktır. Ancak, ÖTV istisnalı araç alımlarında süreli rapor ile başvururken süre bitimine 6 aydan az süre kalmamasına dikkat edilmelidir. Bakanlığın 16.12.2021 tarihli yazısına göre;

“Geçerlilik süresi 01.01.2021 tarihi ve sonrasında sona ermiş/erecek süreli engelli sağlık kurul raporu bulunan ve yeniden rapor düzenlenmemiş kişilerin raporları 31.06.2024 tarihine dek geçerlidir. Bu süreçte engelli sağlık kurul raporunu yeniletmek veya ilk defa rapor çıkartmak talebiyle sağlık hizmet sunucularına başvuranların talepleri karşılanmaya devam edecektir.”

bottom of page